DISCOGRAPHY

https://www.ckis.konin.pl/muzyczna-wieza-w-2020/
„Strings – Teory + Tao” 2020

Wydawnictwo muzyczne „Wieża Ciśnień VI Strings – Theory + Tao”

7 LUTEGO 2020 BĘDZIE MIAŁA SWOJĄ OFICJALNĄ PREMIERĘ KOLEJNA PŁYTA WYDANA PRZEZ CKIS „WIEŻA CIŚNIEŃ VI STRINGS – THEORY + TAO”, KTÓRA ZAPOWIADA LISTĘ WYKONAWCÓW, KTÓRZY BĘDĄ MIELI SWOJE KONCERTY W GALERII CKIS „WIEŻA CIŚNIEŃ”.

Kompilacja „Strings – Teory + Tao” to szkic mapy gitarzystów, którzy moim zdaniem udowadniają, że w świecie symulacji i symulakrów muzycznych jest jeszcze miejsce na twórczość charakteryzującą się wyjątkową wrażliwością. Można powiedzieć, że koncepcyjnie płyta stanowi rodzaj kontynuacji wydanej w 2016 roku płyty przez Galerię CKiS „Wieża Ciśnień” zatytułowanej „1-2+3-4+…= 1/4”.

Zaproszonych Artystów dobieraliśmy w taki sposób, by słuchacze mogli usłyszeć ich w jednostkowych i kolektywnych manifestacjach czy w szerokim planie pozwalającym uchwycić różnorodność postaw od form kompozytorskich do praktyk intuitywnych. Prezentujemy nagrania pełne dyscypliny wykonawczej jak te, z wychyleniem się w otwartość prezentującą „sekretne życie muzyki, które jest jednocześnie jej prawdziwą egzystencją”. Nagrania są zapisem uchwycenia dźwięków „w drodze, po skomponowaniu”, dyskretnie polemizujące z kanonicznymi formami kojarzonymi z idiomem muzyki jazzowej.

Tytuł tego zbioru z jednej strony może być rodzajem „gry językowej” ale z drugiej stanowi próbę ukazania analogii muzyki improwizowanej, fizyki i kosmologii. Harmonia i rezonans jako zjawiska uniwersalne są punktem wyjścia do wyjaśniania dynamiki całego Wszechświata. Michio Kaku amerykański fizyk-teoretyk pochodzenia japońskiego, mówiąc o cząstkach elementarnych według teorii strun uznał, że „subatomowe cząstki, które występują w naturze, kwarki, elektrony są niczym innym jak nutami na maleńkich drgających strunach (…) Fizyka to prawa harmonii zapisane na drgających strunach (…) Wszechświat to symfonia drgających strun.” Tym samym nawiązujemy do intuicji Pitagorasa wyrażonej w koncepcji istnienia harmonicznej struktury kosmosu, w której elementy liczb są elementami wszystkich rzeczy, a cały Wszechświat jest harmonią i liczbą. Dobrego zamieniania się w słuch i do zobaczenia na koncertach.

Robert Brzęcki

1. Marcin Olak – One Thousand Years Of Rain
Marcin Olak: gitara
To jeden z pierwszych szkiców do nowej płyty, nagrany w moim domowym studio. Zagrałem na gitarze akustycznej, Framus Figaro z 1956r./ utwór niepublikowany
2. Łukasz Borowicki Sextet – Love and Restraint
Łukasz Borowicki: guitara, kompozycja, Mads la Cour: flugelhorn, Bartłomiej Wawryniuk: saksofon altowy, Søren Gemmer: fortepian, Mariusz Praśniewski: kontrabas, Anders Mogensen: perkusja / utwór pochodzi z albumu „Morbidezza of Decadence” (Multikulti Project, 2018)
3. Mikołaj Poncyliusz – #33 (NEXUS)
Mikołaj Poncyljusz: gitary, kompozycja / www.mikolajponcyljusz.com / utwór niepublikowany
4. Mad Ship – Interstellar
Kuba Wójcik: gitara, kompozycja, Tomasz Licak: saksofon tenorowy, klarnet basowy, Grzegorz Tarwid: syntezatory, Krzysztof Szmańda: perkusja / utwór niepublikowany
5. Trio_io – El
Łukasz Marciniak: gitara elektryczna, Zofia Ilnicka: flet, Jakub Wosik: skrzypce / utwór pochodzi z albumu „Waves” (Bôłt Records, 2019)
6. KaMaSz – Misjo
Marek Kądziela: gitara, elektronika, Jacek Mazurkiewicz: kontrabas, elektronika, Krzysztof Szmańda: perkusja / utwór pochodzi z albumu „Eight Rocks From Grandma’s Box” (Multikulti Project, 2019)
7. Maciej Staniecki – Always Growing
Maciej Staniecki: gitara, elektronika, kompozycja / utwór pochodzi z albumu „Following The Light” (Requiem Records, 2019)
8. Szymon Mika – Rosemary’s Lullaby
„Rosemary’s Lullaby”, also called „Sleep Safe and Warm”, is a musical composition written by Krzysztof Komeda for Roman Polanski’s.
Szymon Mika: gitara, Max Mucha: kontrabas, Ziv Ravitz: perkusja / utwór pochodzi z albumu „Unseen” (Hevhetia, 2016)
9. Michał Milczarek – spotkalemtolstoja.gif
Michał Milczarek: gitara, kompozycja, Igor Strunin: głos /Marek Piotr Szumski: produkcja utwór pochodzi z płyty „nie.pokoje” [michalmilczarek.bandcamp.com, 2017] / facebook.com/milczarekmichal
10. Nene Heroine – Ben’s Mood
Michael Zismann: gitara, Peter Stanley Chester: saksofon, Simon Burns: organy, Mike Bone: gitara basowa, Stan Corazon: perkusja / utwór pochodzi z albumu „Total Panorama” (Alpaka Records, 2019)
11. Artur Maćkowiak / Grzegorz Pleszyński – Water Tower
Artur Maćkowiak: gitara, elektronika, Grzegorz Pleszyński: plastik pipe trumpets, elektronika / Nagrano w A\V Studio w Bydgoszczy, we wrześniu 2019 / utwór niepublikowany
12. Scratching Fork – Fairytale Land
Marek Malinowski: gitara, kompozycja, Robert Rychlicki-Gąsowski: kontrabas, Wojciech Zadrużyński: perkusja / utwór niepublikowany
13. Radek Wośko Atlantic Quartet – Violet Hour
Stian Swensson: gitara, Søren Gemmer: fortepian, Mariusz Praśniewski: kontrabas, Radek Wośko – perkusja /Materiał zarejestrowany 18 marca 2019 w The Village Recording w Kopenhadze. Realizator – Thomas Vang. Miks – August Wanngren/ utwór niepublikowany
14. Piotr Krępeć – Arrow Heart
Piotr Krępeć – gitara barytonowa/ utwór pochodzi z albumu „Movement in Silence” 432Hz (KMC, 2018) / https://piotrkrepec.com
15. Jerzy Charkiewicz/Marek Lubner – slow down (Lena line)
Jerzy Charkiewicz: gitara akustyczna, nagranie, Marek Lubner: głos, słowa / muzyka – Jerzy Charkiewicz, Marek Lubner / utwór niepublikowany

„Light Star Guiding”2019

LSG are based in Warsaw, Poland. 
They combine many elements within their music, but may be categorised within the broad spectrum of `jazz” music. 

Incorporating elements of trance, tribal, space rock and minimalism, solid riffs and modal motif’s all with an underlying spiritual drive. 

„Jazz NOT Jazz”

credits

released November 14, 2019 

Staszek Czyżewski – Double Bass
 
Ray Dickaty – Tenor Saxophone
 
Dominik Mokrzewski – Drums
 
Mikołaj Poncyljusz – Guitar 

With special guest Maniucha Bikont vocals on „The Ancient, The New” 

Recorded at Sound and Wave – studio January 2019 
Produced by LSG & Jakub Krukowski 
Mastered by Grzegorz Mukanowski 
Graphic design by Czarli Bajka

license

all rights reserved

„Live in Trójka” 2019
  • Radek Nowak – trumpet
  • Mikołaj Poncyljusz – guitar
  • Adam Prokopowicz – double bass
  • Bartosz Tkacz – tenor saxophone
  • Maciej Wojcieszuk – drums

special guest:

  • Aga Derlak – piano (03,04,05,06)

All compositions by Mikołaj Poncyljusz

Kwintet HoTS od początku swojego istnienia poszukuje własnego głosu i wypracowuje oryginalne brzmienie, nawiązujące do europejskiej tradycji nowoczesnego jazzu. Zespół jest owocem przyjaźni i wspólnej artystycznej wyobraźni pięciu muzyków, którzy pochodzą z różnych środowisk artystycznych – jazzu, muzyki klasycznej, rozrywkowej i improwizowanej. Te różne gatunki spotykają się i przeplatają – w ich wspólnej muzyce. Unikatowy styl muzyczny kwintetu został zauważony przez krytyków muzycznych i doceniony przez międzynarodową publiczność – zespół zagrał już blisko 100 koncertów w Polsce i za granicą. Autorska muzyka HoTS jest energiczna, wyrazista i pełna emocji, a zespół potrafi budować dramaturgię i niezapomniany klimat na scenie.

Prezentowany album to trzeci tytuł po Harmony of the Spheres (2015) oraz Numbers (2016), i podobnie jak poprzednie zawiera wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu – Mikołaja Poncyljusza. Live in Trójka to zapis koncertu, który muzycy zagrali w maju 2017 r. w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Było to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, ale i artystyczne wyzwanie dla zespołu. Na scenie pojawił się wyjątkowy gość: Agnieszka Derlak – wybitna pianistka, liderka Aga Derlak Trio, która w 2016 r. została nagrodzona Fryderykiem, w kategorii jazzowej Fonograficzny Debiut Roku. Płyta nagrana na żywo – w poszerzonym składzie – oddaje energię i emocje tego koncertu, stanowi zwieńczenie dotychczasowej pracy HoTS, ale również wskazuje kierunki, w którym zespół będzie podążać w najbliższej przyszłości.

„My Też Szukamy Stajenki” 2017
„Numbers” 2016

Po doskonale przyjętym debiucie „Harmony Of The Spheres” z 2015 roku zespół HoTS przygotował materiał na nową płytę. „Numbers”, bo taki będzie nosić tytuł drugi album HoTS przynosi muzykę o olbrzymim ładunku ekspresji.

Obdarzone żywiołową sugestywnością kompozycje lidera, gitarzysty Mikołaja Poncyljusza są znakiem rozpoznawczym zespołu. Już debiutancka płyta zdobyła fantastyczne recenzje i zaowocowała koncertami w Polsce i za granicą, uwodziła łagodną melancholią i klasycznym pięknem współczesnego jazzu.

Nowe nagranie w większym jeszcze stopniu niż debiut eksploruje środowisko atmosferycznego jazzu, gdzie żarliwość instrumentalna przy refleksyjnym charakterze kompozycji daje piorunujący efekt.

Kwintet HoTS wydaje się być mocno wtopiony w historię jazzu, jednocześnie jednak jest uderzająco współczesny, śmiało można powiedzieć nowoczesny. Ich aranżacyjna inwencja czerpie z dokonań najlepszych współczesnych europejskich jazzmanów, oczywiście muzyki improwizowanej, ale nie w mniejszym stopniu z dzisiejszej praktyki wykonawców, tworzących w mocno zurbanizowanej przestrzeni współczesnych miast. Nieustanne skomplikowanie jazzowych figur rytmicznych, w połączeniu z wielką precyzją instrumentalistów, niezwykle przemyślanymi aranżacjami oraz kompozycjami sprawiają, że uwalniają one w słuchaczu głębokie emocje i prowokują do refleksji.

Music Composed by Mikołaj Poncyljusz
All Interludes are improvised

Recorded on 8 & 9 of June 2016 at Quality Studio, Warsaw
Recorded, Mixed & Mastered by Michał Kupicz
Cover design by Morski Studio
Band photography by Piotr Gamdzyk
Produced by Mikołaj Poncyljusz / http://www.hotsband.pl
Executive producers: Tomasz Konwent & Wawrzyniec Mąkinia

Patroni Medialni Płyty “Numbers”:
TRÓJKA – Polskie Radio Program 3
TVP KULTURA
Tygodnik PRZEGLĄD
CZAS KULTURY
JAZZ FORUM
Magazyn KONTAKT

Płyta „Numbers” ukazuje się w serii 20 płyt na 20-lecie wydawnictwa płytowego Multikulti Project.

„Harmony Of The Sphere” 2015

The HoTS quartet was established in 2011. From the very beginning we have been developing our own sound, drawing on the European tradition of modern jazz. This record is the fruit of our artistic friendship and common musical imagination. By our music we tell stories of small, simple things – our birthplaces, juvenile fascination with some TV series, music inspirations and love. We keep on playing, because for us it’s more than just a one-time project: it’s living the shared musical experience.

credits

released January 2, 2015 

Jakub Kinsner – Drums 
Radek Nowak – Trumpet 
Mikołaj Poncyljusz – Guitar 
Adam Prokopowicz – Double Bass 

Recorded January 2014 LWW Studio, Warsaw, Poland 

Recordings – Emil Wojtczak 

Mix – Aleksander „Mothashipp” Molak @ Western Jive 

Master – Jacek Gawłowski @ JG Master Lab

license

all rights reserved

„hosAna” 2014

Płyta „HosAna” jest samodzielnym projektem, który zaskakuje fuzją dźwięków jazzujących i tradycyjnych kolęd i pastorałek. Pomysł zrodził się z braku takich wokalno-instrumentalnych propozycji na polskim rynku wydawniczym. W okresie świątecznym dominują głównie nagrania amerykańskich artystów, które to od lat prezentują te same interpretacje. Nagrania zrealizowane zostały w warszawskich studiach nagrań Jazzboy oraz Quality Studio. Za miks i mastering odpowiedział Krzysztof Domański.
„HosAna” w swojej oryginalnej interpretacji powinna zwrócić uwagę środowiska muzycznego, zwłaszcza, że za kolędowanie w tym klimacie odpowiadają znakomici muzycy, na fortepianie Michał Załęski, na kontrabasie Adam Prokopowicz, na gitarze Mikołaj Poncyljusz, a na perkusji Jakub Kinsner. Wokalistka Ana Artymowska, była chórzystka Opery Narodowej Teatru Wielkiego, doświadczenie zdobywała także w wielu różnorodnych muzycznych projektach, między innymi z takimi artystami jak Marika, Vavamuffin, Tede, Pablopavo czy niezastąpiony pianista i kompozytor Zbigniew Rymarz Album może być prawdziwą, muzyczną ucztą podczas wieczerzy wigilijnej. 
Usłyszycie w nim autorskie aranżacje muzyków oraz słodko-słony jazzowy wokal, dzięki któremu poczujecie prawdziwą magię hosanny.

guitarist/composer/producer

%d blogerów lubi to: